Kolory, które widzisz na co dzień, mogą wpływać na Ciebie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Niektóre kolory mogą odprężyć i uspokoić po ciężkim dniu, podczas gdy inne mogą wywołać stres. Zielony to kolor, który uważany jest za uspokajający. Bogactwo jego odcieni sprawia, że każdy bez problemu znajdzie zieleń, która mu przypadnie do gustu.
Zielony powstaje poprzez połączenie żółtego i niebieskiego, należy więc do kolorów złożonych. Niebieski często jest używany do stworzenia poczucia bezpieczeństwa i zaufania. Kolor żółty reprezentuje optymizm i młodość, dlatego często jest używany do przyciągnięcia uwagi.
Niebieski i żółty mogą być nieco przeciwne w emocjach, które wywołują. Natomiast zielony to kolor, który łączy je w różnych odcieniach, aby stworzyć jeszcze więcej wariacji na temat emocji. Jaśniejsze zielenie, które skłaniają się do żółtego końca spektrum, są bardziej kojarzone ze świeżością pierwszych wiosennych liści. Ciemniejsze zielenie są ściślej związane ze stabilnością i wzrostem, niczym dojrzałe zielone liście lata.
Historia koloru zielonego
Od zarania dziejów artyści, szamani i przywódcy wykorzystywali pigmenty ziemi do wytwarzania różnych odcieni. Już 40 000 lat temu pojawiły się pierwsze pigmenty z połączenia ziemi, tłuszczu zwierzęcego, spalonego węgla drzewnego i kredy. Wtedy tworzyły podstawową paletę czterech kolorów – czerwonego, żółtego, czarnego i białego. Z czasem paleta kolorów się powiększała.
Pierwsze neolityczne malowidła naskalne nie mają śladów zielonych pigmentów, ale ludy neolityczne w północnej Europie zrobiły odkryły barwnik do odzieży, zrobiony z liści brzozy. Był bardzo słabej jakości i bardziej brązowy niż zielony. Ceramika ze starożytnej Mezopotamii przedstawia ludzi ubranych w jaskrawozielone stroje, ale nie wiadomo, w jaki sposób powstały kolory.
Kolor zielony był używany w sztuce od czasów starożytnych Egipcjan. Do malowania na ścianach grobowców lub na papirusie egipscy artyści używali drobno zmielonego malachitu, wydobywanego na zachodnim Synaju i wschodniej pustyni. Natomiast w starożytnej Grecji zieleń i błękit były czasami uważane za ten sam kolor, a to samo słowo czasami określało kolor morza i kolor drzew.
W średniowieczu nie było dobrych roślinnych zielonych barwników, które byłyby odporne na pranie i światło słoneczne dla tych, którzy chcieli lub musieli nosić zieleń (kolor ubioru wskazywał na pozycję społeczną i zawód danej osoby). Zielone barwniki sporządzono z paproci, babki lancetowatej, jagód kruszyny, soku z pokrzywy i pora, naparstnicy, miotły, liści fraxinus lub jesionu i kory olchy, ale szybko wyblakły lub zmienił kolor. Dopiero w XVI wieku uzyskano dobry zielony barwnik, najpierw barwiąc tkaninę na niebiesko za pomocą urzetu, a następnie na żółto za pomocą resedy luteola, znanej również jako żółtozielonka.
Kolor zielony odrodził się w sztuce podczas ruchu impresjonistycznego ze względu na postęp w zielonych pigmentach i farbach. Odważna szmaragdowa zieleń stała się popularna w modzie w XIX wieku, używana do produkcji rękawiczek i sukienek.
Symbolika zieleni
Z biegiem czasu kolor zielony zmieniał swoją symbolikę. W starożytnym Egipcie zieleń była symbolem regeneracji i odrodzenia, a także upraw, które były możliwe dzięki corocznej powodzi Nilu. Z kolei w średniowieczu zieleń utożsamiano ze złem, diabłem i katastrofą. Istniały nawet przesądy, że ubieranie się na zielono przyciąga złe moce, a także pecha. Te przesądy mogą wydawać się zabawne, ale częściowo przetrwały do dziś. To właśnie zieleń jest kolorem kojarzonym z zazdrością (uosobieniem czego jest Czarownica z Oz), czy chorobą. Dodatkowo w większości bajek, filmów i kreskówek trujące płyny są jaskrawozielone.
Przez pewien czas zielony był się kolorem losu i przypadku, jednak później zaczęto go utożsamiać z harmonią natury, nadzieją i świeżością. Dzisiaj prawdopodobnie najczęściej barwę tę kojarzymy z życiem. Wiemy, że to właśnie dzięki zieleni zawartej w roślinach na naszej planecie możliwe jest prosperowanie żywych gatunków.
Zielony to ważny kolor w wielu kulturach. Barwa ta jest szczególnie ważna w islamie. Była bowiem ulubionym kolorem Mahometa. Zieleń znajdziemy na wielu flagach krajów islamskich, czy na posadzkach w meczetach. Co więcej, w opis Raju i wizji zbawienia w Koranie głosi, „Będzie nosił szatę z zielonego jedwabiu”, co dodatkowo wzmacnia pozytywne korelacje zieleni w kulturze islamskiej. W Anglii kolor zielony ma znaczenie heroiczne i nawiązuje do historii Robin Hooda. Natomiast w Chinach kolor oznacza hańbę, podczas gdy w Japonii zielony oznacza życie wieczne.
Wpływ zieleni na człowieka
Zielony to dominujący kolor w naturze. Jest chłodnym i pasywnym kolorem wywołującym spokój i ciszę. Nasz mózg odbiera go jako barwę uspokajającą, sprzyjającą rozluźnieniu. Wszak obcowanie z naturą uspokaja ludzi, a zieleń występuje w naturze nadzwyczaj często. Dzięki temu skojarzeniu zieleń symbolizuje harmonię i nadzieję, może być interpretowana jako szeroko rozumiany symbol szczęścia.
Kolor zielony to również kolor utożsamiany z dobrobytem, spełnieniem i prestiżem. Wynika to z faktu, że zielony kolor mają dolary, potocznie nazywane nawet “zielonymi” lub “sałatą”. Dla większości ludzi pieniądze są synonimem sukcesu, więc zieleń przywołuje skojarzenia z nim związane.
Zieleń jest także kolorem miłości (czarka serca) i współczucia. Jest skuteczny podczas problemów z sercem i nerwami, odczuwania wewnętrznego niepokoju, zaburzeń snu lub wyczerpania. Wiemy również, że zieleń pobudza kreatywność i zwiększa koncentrację. Przebywanie w pokoju z zielonymi ścianami może sprzyjać szybszej nauce, obniżając związany z nią stres.
Psychologicznie kolor zielony oznacza nadzieję na pozytywne zmiany, nowe życie i nowy początek. Zieleń, niezależnie od odcienia, to kolor przyrody, który bardzo mocno oddziałuje na nasz układ nerwowy. Kolor zielony relaksuje i koi nerwy, przez co polecany jest dla wszystkich zabieganych, zestresowanych, żyjących w pośpiechu. Także jeżeli chcesz poczuć spokój, wyczarować harmonię czy poczucie bezpieczeństwa, otaczaj się zielenią! Ja polecam stworzenie sobie w domu małej dżungli z roślin doniczkowych!
Dołącz do naszej kobiecej społeczności
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczne listy pełne dobra, czyli podpowiedzi jak na co dzień możesz dbać o swój dobrostan, jako pierwsza dowiaduj się o nowych wydarzeniach #PaniMaRelaks, zapewnij sobie pierwszeństwo zapisów na kameralne spotkania i specjalne rabaty.