W hindi i wielu innych językach wywodzących się z sanskrytu namaste jest pełnym szacunku sposobem witania się z inną istotą. Razem z gestem połączenia dłoni na wysokości serca i małym ukłonem głowy w stronę rozmówcy to najbardziej ujmujący sposób na okazanie szacunku drugiej osobie. To mały gest pozwalający wyrazić życzliwość, czystość serca i dobre życzenia dla drugiego człowieka.
Historia i znaczenie
Namaste to wyrażenie używane od tysięcy lat i chociaż ma wiele różnych tłumaczeń i zastosowań, jest ono przede wszystkim wyrazem szacunku. Oryginalnie sanskryckie słowo „namaste” składa się z dwóch części – „namas” oznacza „pochylać się, ukłonić się lub honorować”, a „te” oznacza „dla ciebie”. Tak więc dosłownie namaste oznacza „kłaniam się tobie”.
Równie powszechnym zwrotem, używanym zamiennie jest „namaskar”, w którym końcówka „kar” pochodzi od czasownika „kri”, oznaczającego „robić”. W związku z tym „namaskar” oznacza „robię ukłon”. Ten zwrot jest jednak używany w bardziej formalnych ustawieniach. Jest również bardziej prawdopodobne, że będzie używany podczas witania się z grupą ludzi niż z pojedynczą osobą.
Słowo „namas” ma swoje korzenie w literaturze wedyjskiej i wielu starych tekstach hinduistycznych. Termin „Namas-Krita” można znaleźć w Rigwedzie – starożytnym piśmie hinduskim w znaczeniu „wielbienia lub adorowania”. Natomiast słowo „Namaskara” w Atharvaveda jest używane jako „uwielbienie, hołd, czy pozdrowienie”.
Znaleziska archeologiczne datowane na 3000 lat p.n.e. ujawniają wiele męskich i żeńskich postaci z terakoty w postawie z gestem namaste. Poza tym namaste można również znaleźć w różnych rzeźbach z epoki starożytnej i średniowiecznej. Słowo to pojawia się także w reliefach mandapy w świątyniach hinduistycznych.
Namaste, a kultura
Niektórzy sądzą, że używanie namaste jest formą kulturowego zawłaszczania kultury hinduskiej. Martwią się, że prawdziwe znaczenie słowa straciło swój kontekst i jest konsekwentnie używane w niewłaściwy, lekceważący sposób. Ponieważ namaste ma tak silne duchowe znaczenie, ważne jest, aby patrzeć na to słowo z szacunkiem.
Kultura ta sięga wielu tysięcy lat wstecz, gdzie zgodnie z hinduizmem nawet bogowie i półbogowie pozdrawiali się nawzajem.
Hindusi wierzą, że bóg jest wszędzie — w skałach, drzewach i zwierzętach. Kiedy Hindusi mówią namaste, tak naprawdę mówią: „Bóg we mnie kłania się bogu w tobie”. Może to również oznaczać: „Boskie światło we mnie honoruje boskie światło w tobie”. Hinduizm przede wszystkim dotyczy duszy, a nie ciała. Tak więc, kiedy mówisz do kogoś „Namaste” lub „Namskaar”, to uznajesz jego duszę i okazujesz jej szacunek. To coś jak powiedzenie: „Kłaniam się Bogu w tobie” lub „Duch we mnie pozdrawia Ducha w tobie”.
Namaste ma uczyć o moralności, wartościach i wierzeniach. Wyrażenie to jest również używane jako afirmacja jedności i równości pomiędzy ludźmi w społeczności jogowej czy w innych azjatyckich praktykach duchowych.
Dziś namaste jest używane jako pozdrowienie na całym świecie. W świecie zachodnim najczęściej słyszane jest pod koniec praktyki jogi, gdzie jest interpretowane jako „boskość we mnie honoruje boskość w tobie”. To użycie reprezentuje duchową naturę niektórych praktyk jogi, a także pełną szacunku więź istniejącą między uczniem a nauczycielem.
Inne interpretacje
Najbardziej dosłownym tłumaczeniem namaste jest „kłaniam się tobie”. Jednak wystarczy szybkie wpisanie hasła w wyszukiwanie w Internecie i znajdziemy wiele innych, pięknych znaczeń i tłumaczeń tego słowa:
- Boskie światło we mnie kłania się boskiemu światłu w tobie.
- Szanuję w tobie miejsce, w którym mieszka cały wszechświat.
- Kłaniam się temu miejscu w tobie, które jest miłością, światłem i radością.
- Kiedy ty i ja kłaniamy się naszej prawdziwej naturze, jesteśmy jednością.
- Moja dusza rozpoznaje twoją duszę.
- Jesteśmy tacy sami, jesteśmy jednym.
- Szanuję miejsce w tobie, które jest takie samo jak we mnie.
Chociaż te wyrażenia opisujące namaste mogą się różnić, ostatecznie istnieje jeden wspólny wątek wśród wszystkich tych znaczeń. Jest to powitanie, które odzwierciedla szacunek dla drugiej osoby. Szanując i uznając związek i podobieństwo ich dusz, niezależnie od jakichkolwiek postrzeganych różnic między dwojgiem ludzi. Zmniejsza ego, dzięki czemu dwoje ludzi może szanować nawzajem swoją boską siłę życiową bez ingerencji i blokowania prawdziwej intencji.
Namaste na zajęciach jogi
Jeśli praktykujesz jogę, to szkoła czy studio jogi jest prawdopodobnie pierwszym miejscem, w którym usłyszałeś namaste. Zazwyczaj na grupowych zajęciach ten zwrot usłyszysz pod koniec zajęć, chociaż niektórzy nauczyciele decydują się go użyć również przed zajęciami. Nauczyciel inicjuje używanie namaste jako sposobu na okazanie wdzięczności swoim uczniom i rozpoznanie boskiego światła w każdym z nich.
Patrząc na znaczenie namaste w jodze, szczególnie na zajęciach prowadzonych na zachodzie, ważne jest, aby uznać, że jego użycie zostało zaadaptowane i ewoluowało od jego prawdziwych korzeni w świecie wschodnim. W Indiach i innych krajach azjatyckich namaste jest powitaniem i duchowym połączeniem między dwojgiem ludzi w ich codziennym życiu, a nie tylko aspektem praktyki jogi danej osoby. Chociaż joga była narzędziem wprowadzania namaste do świata zachodniego, jej prawdziwa definicja i znaczenie są często przemilczane.
Mam nadzieję, że teraz już lepiej rozumiesz słowo namaste. Nie tylko jako ogólny termin, który symbolizuje zakończenie zajęć jogi, ale duchowe powitanie, które nie ma sobie równych w żadnym innym ogólnym pozdrowieniu w świecie zachodnim. Następnym razem, gdy zorientujesz się, że wypowiadasz namaste, zastanów się nad jego prawdziwym znaczeniem, a także nad intencją, którą za nim kryjesz.
Dołącz do naszej kobiecej społeczności
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczne listy pełne dobra. Raz w miesiącu wyślemy Ci specjalne rabaty i podpowiedzi jak na co dzień możesz dbać o swój dobrostan. Jako pierwsza dowiesz się o nowych wydarzeniach #PaniMaRelaks zapewniając sobie pierwszeństwo zapisów na nasze kameralne spotkania.