Relaks jest regeneracją dla ciała i duszy, pozwala na uwolnienie wewnętrznego napięcia i powrót do równowagi. Jednak w dzisiejszych czasach, w pędzie życia zawodowego, poganiani terminami, po prostu zapominamy o tym, żeby raz na jakiś czas zwolnić i się zrelaksować.
Na codzień jesteśmy tak uwikłani w nasz napięty grafik z terminami i presją życia zawodowego, że tak naprawdę zapominamy się zrelaksować! To duży błąd, bo relaksowanie się przez zaledwie 5 minut dziennie, odcinając się od tego, co powoduje wzrost poziomu stresu, może dać nam energię, której potrzebujemy, aby łatwiej uporać się z problemami z którym się borykamy.
„Czasami najbardziej produktywną rzeczą, jaką możesz zrobić, jest relaks”
~ Mark Black
Jakie mamy korzyści z relaksu?
Relaks działa na nasz organizm w sposób odmładzający. Nasz umysł oraz ciało dostają przestrzeń i czas, żeby się zregenerować, naprawić. Relaks znacząco poprawia nasze samopoczucie. Wystarczy wziąć ciepłą, pachnącą kąpiel po męczącym dniu i już czujemy się lepiej. W dłuższej perspektywie oddawanie się relaksowi wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, zwłaszcza poprawiając pamięć. Zbadano, że kiedy jesteśmy zrelaksowani, podejmujemy lepsze dla nas decyzje. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy mniej impulsywni, a nasze widzenie rzeczywistości ma lepszą ostrość.
Na co jeszcze pomaga relaks? Obniża ryzyko depresji, znacząco zmniejszając poziom lęku. Korzystnie wpływa na ciśnienie, co zapobiega zawałom i innym chorobom serca. Relaksowanie się zwiększa także naszą odporność. Ludzie, którzy potrafią wypoczywać, rzadziej przeziębiają się i łapią infekcje. Relaks wpływa także na lepszą figurę. Gdy umiemy rozładowywać wewnętrzne napięcie bez kompulsywnego jedzenia, mniej ważymy i czujemy się atrakcyjniejsi.
Relaks a stres
Stres jest nieodłącznym elementem naszej codzienności i czasem bywa przydatny! Aby poradzić sobie z trudnymi sytuacjami w naszym życiu, niezbędna jest pewna doza stresu, która motywuje nas do podjęcia działań. Jeśli jednak zbyt długo przebywamy w stanie dużego stresu, może to być szkodliwe dla naszego zdrowia.
Stres może wpływać na nasze samopoczucie fizyczne, psychiczne i emocjonalne oraz na to, jak reagujemy lub zachowujemy się!
Objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, napięcie szyi i ramion, zawroty głowy, zmęczenie i zły sen, mogą być wynikiem przeciążenia stresem. Stres może również wpływać na nasz stan psychiczny, ponieważ podnosi poziom kortyzolu – hormonu, który wpływa na funkcję mózgu. Może to skutkować niepokojem, słabą koncentracją, trudnościami w podejmowaniu decyzji i niekontrolowanymi myślami. Do listy można dodać jeszcze problemy emocjonalne, które mogą objawiać się drażliwością, uczuciem przytłoczenia, niepokojem, niską samooceną i depresją. Nadmierny stres przez długi czas może również powodować zmęczenie.
Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć stresu, ale nauka radzenia sobie ze stresem jest kluczowa!
Ćwiczenie „relaksu” ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie ze stresem. Kiedy odpoczywamy, przepływ krwi w naszym ciele zwiększa się, dając nam więcej energii. Mamy wtedy spokojniejszy i jaśniejszy umysł, który pomaga w pozytywnym myśleniu, koncentracji, pamięci i podejmowaniu decyzji. Relaks spowalnia tętno, obniża ciśnienie krwi i łagodzi napięcie. Wspomaga również trawienie, ponieważ gdy jesteśmy zrelaksowani, skuteczniej wchłaniamy niezbędne składniki odżywcze, co pomaga zwalczyć choroby i infekcje.
Znajdź chwilę na relaks
Dlatego warto włączyć relaks do codziennego harmonogramu. Możesz powiedzieć, że trudno znaleźć na to czas, ale i na taką wymówkę znajdzie się rada. Wystarczy, że:
- zaczniesz dzień kwadrans wcześniej, żeby chwilę pomedytować lub w spokoju wypić kawę czy herbatę (chodzi o to, żeby nie śpieszyć się podczas codziennych porannych rutynowych zajęć),
- przeznaczysz na odpoczynek po kilka minut w ciągu dnia (w pracy zamiast rozmawiać z koleżanką wyjdź na przykład z biura, by pooddychać świeżym powietrzem, a po przyjściu z pracy zamiast zacząć krzątać się w kuchni, posłuchaj ulubionej piosenki),
- pobędziesz chwilę w ciszy (nie włączaj od razu po przebudzeniu radia lub po przyjściu z pracy telewizora, miej przez jakiś czas wyłączony telefon, ogranicz serfowanie po internecie),
- wykorzystasz stanie w korkach na koncentrację na swoim oddechu.
10 sposobów na relaks
Jeśli powyższy tekst zainspirował Cię do prowadzenia do swojego codziennego grafiku 15 minutowego relaksu, zachęcam Cię do ściągnięcia darmowego e-booka „Pani ma relaks na 10 sposobów”, w którym znajdziesz dziesięć praktyk, dzięki którym osadzisz się w teraźniejszości, oczyścisz umysł z trosk i naładujesz wewnętrzne baterie. Gorąco namawiamy Cię do spróbowania wszystkich dziesięciu i wdrożenia ich na stałe do rutyny dbania o siebie.