Joga to jedna z naszych ulubionych praktyk łączących ciało i umysł, dlatego nie może jej zabrankąć na żadnym z naszych kobiecych weekendów. Asany z jednej strony redukują napięcie będące przyczyną stresu, a z drugiej dotleniają, usuwają zmęczenie i dodają energii. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy 7 pozycji, które pomogą Ci się zrelaksować, dając poczucie spokoju i wspierając Twój przywspółczulny układ nerwowy.
Regularna praktyka jogi przywraca równowagę psychiczną, a tym samym pomaga walczyć z depresją, stresem i niepokojem. To także naturalna terapia zalecana w okresach wyczerpania nerwowego oraz zmniejszonych sił witalnych.
Joga na stres – jak często ćwiczyć?
Aby odczuć efekty ćwiczeń, wykonuj podane asany przynajmniej 3 razy w tygodniu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wracać do nich zawsze, gdy tylko czujesz taką potrzebę. Na każdą pozycję przeznacz 2-5 minut i pamiętaj o uważnym, głębokim oddechu. Do praktyki możesz włączyć sobie ulubioną spokojną muzykę lub skorzystać z naszej playlisty.
Poniższe pozycje zostały dobrane tak, aby działać zarówno odprężająco, jak i energetyzująco na umysł i ciało. Wykonując je regularnie zapewnisz sobie dobry nastrój oraz uwolnisz się od wewnętrznych napięć. Koniecznie wypróbuj je następnym razem, gdy tylko poczujesz się przytłoczona, zestresowana lub po prostu nieswojo.
Relaksujące asany – nasze propozycje
#1 Balasana (pozycja dziecka)
Ta pozycja pomoże Ci uwolnić napięcie z szyi, ramion i pleców, a także uspokoić układ nerwowy. Za każdym razem, gdy wykonujesz tą asanę, inicjujesz działanie chłodzące, relaksujące i uziemiające. Balasana pomaga złagodzić stres, zmęczenie, a także fizyczny ból pleców i bioder. A jeśli pozycja dziecka nie jest dla Ciebie relaksująca, dodaj rekwizyty (np. koc lub poduszkę pod pośladki) lub wypróbuj inne warianty, aby było wygodniej.
Instrukcje
- Uklęknij na macie do jogi lub grubym kocu i połóż pośladki na piętach. Jeśli jest to dla Ciebie niewygodne, zwiń kolejny koc i umieść go na nogach pod pośladkami.
- Opuść tułów w kierunku ziemi, opierając klatkę piersiową na udach lub rozkładając kolana na boki, aby brzuch mógł spocząć między nogami.
- Połóż czoło na ziemi lub na bloku (lub stosie książek!), a następnie wyciągnij ręce przed siebie lub wyciągnij je wzdłuż ciała w kierunku stóp. Dokonaj wszelkich niezbędnych zmian, aby uzyskać jak największy komfort.
- Zrelaksuj się pozostając w tej pozie około pięciu minut, oddychając głęboko w brzuch. Jeśli zauważysz, że myśli wędrują i zaczynasz myśleć o obiedzie lub o tym, co wydarzyło się w pracy, po prostu zwróć uwagę na oddech i daj sobie przestrzeń do relaksu.
#2 Sukhasana (prosta pozycja)
Ta prosta pozycja siedząca ze skrzyżowanymi nogami oferuje wiele pozytywnych korzyści całemu ciału, w tym wzmocnienie pleców i tułowia, rozciąganie kolan i kostek oraz odprężenie umysłu. Asana ta jednocześnie aktywuje reakcję relaksacyjną organizmu (przywspółczulny układ nerwowy) i dezaktywuje reakcję na stres (współczulny układ nerwowy). Sukhasana jest również wspaniałą pozycją do siedzącej medytacji i pranajamy.
Instrukcje
- Aby znaleźć komfort w tej pozycji, najlepiej wykonywać ją ze wsparciem. Wykorzystaj poduszkę lub złóż w kostkę koc i podłóż pod pośladki.
- Ostrożnie ugnij kolana, aby przyjąć pozycję ze skrzyżowanymi nogami, upewniając się, że nie odczuwasz dyskomfortu w kolanach czy kostkach. Jeśli trudno Ci usiąść prosto, możesz dołożyć kolejną poduszkę lub koc.
- Znajdź neutralną pozycję dla miednicy i wyprostuj plecy wydłużając kręgosłup, skieruj czubek głowy w kierunku sufitu. Delikatnie unieś serce i rozciągnij się na klatkę piersiową, pozwalając ramionom zmiękczyć i zrelaksować się.
- Ułóż dłonie na udach, możesz odwrócić je wnętrzem do dołu, aby uzyskać lepszy efekt uziemienia, lub odwrócić do góry, na znak otwartości. Zamknij oczy i pogłęb oddech. Pozostań w tej asanie przez kilka minut skupiając się na oddechu.
- Możesz wykonać proste ćwiczenie oddechowe, robiąc spokojny wdech nosem licząc w myślach do 4 i długi wydech również nosem licząc do 6.
#3 Paschimottanasana (pozycja skłonu w pozycji siedzącej)
Jak wszystkie skłony ta pozycja sprzyja relaksacji w całym ciele — od uspokojenia mózgu po uwolnienie napięcia w nogach czy dolnej części pleców. Kiedy robisz skłon do przodu, uwalniasz fizyczny i psychiczny stres. Jeśli dotknięcie stóp jest trudne, możesz użyć paska. Takie składanie ciała do przodu ma bardzo uspokajające właściwości układu nerwowego.
Instrukcje
- Zacznij od siedzenia prosto z nogami wyciągniętymi przed siebie. Wyprostuj plecy i ustaw stopy palcami skierowanymi do sufitu.
- Rozłóż palce u nóg i zaangażuj mięśnie nóg, delikatnie obracając ud do wewnątrz. Jeśli trudno jest Ci usiąść prosto w tej pozycji, usiądź na klocku lub złożonym kocu i delikatnie ugnij kolana.
- Weź wdech i wydłuż kręgosłup, a następnie zrób wydech i pochyl się do przodu, wyciągając dłonie w stronę stóp. Porzuć pomysł dotknięcia głową do nóg. Zamiast tego zacznij więcej myśleć o wydłużaniu pleców i skieruj wzrok na palce u nóg.
- Jeśli sięgasz do stóp, możesz je złapać za duże palce. W przeciwnym razie połóż ręce na podłodze wzdłuż swoich nóg
- Z każdym oddechem wydłużaj kręgosłup i znajdź więcej miejsca między każdym kręgiem. Odpocznij w tej pozycji przez pięć do dziesięciu cykli wdechu, a następnie ostrożnie zwolnij, podnosząc tułów z powrotem podczas wdechu.
#4 Anahatasana (pozycja szczeniaka)
Ta pozycja wspaniale wydłuża kręgosłup, uwolniając napięcia w górnej części pleców. Poczujesz pracę ciała w barkach i otwarcie w klatce piersiowej. Asana nada Twojemu nadaktywnemu umysłowi poczucie przestrzenności i relaksu, a emocjonalnemu sercu – poczucie otwarcia i zmiękczenia.
Instrukcje
- Zaczynając w klęku podpartym, ułóż barki nad nadgarstkami i biodra nad kolanami. Trzymając nogi nieruchomo, powoli idź rękami do przodu, wyciągając kręgosłup, aż klatka piersiowa zbliży się (jeśli nie dotknie) maty.
- Możesz rozluźnić czoło na macie lub na klocku, uważając, aby nie powodować napięcia w karku. Pozostań tutaj przez pięć do dziesięciu oddechów, pozwalając sercu spłynąć w kierunku ziemi, jednocześnie utrzymując mięśnie brzucha zaangażowane, aby zapobiec zapadaniu się w dolnej części pleców.
- Aby wyjść z pozycji, ostrożnie cofnij ręce i wróć do neutralnej pozycji w klęku podpartym.
#5 Supta Matsyendrasana (pozycja skrętu w leżeniu)
To jedna z tych relaksujących pozycji pojawiających się zwykle pod koniec sesji jogi. W życiu codziennym idealnie sprawdza się jako antidotum na siedzenie i garbienie się przy biurku w pracy. Ten przyjemny skręt tułowia poprawi ruchomość kręgosłupa i przyniesie korzyści Twojej postawie. Supta Matsyendrasana pomaga w sytuacjach stresowych i wpływa na naszą psychikę – wszystko przestaje być dla nas czarne albo białe. Stajemy się spokojniejsi, patrzymy na sprawy z wielu punktów widzenia i tracimy ochotę na kłótnie z innymi.
Instrukcje
- Leżąc na plecach, wyciągnij ręce na boki z dłońmi skierowanymi wnętrzem w dół.
- Ugnij kolana, kierując je w stronę sufitu i połóż stopy na ziemi.
- Z wydechem połóż kolana na lewą stronę, skręcając kręgosłup i dolną część pleców.
- Spójrz na prawe opuszki palców.
- Trzymaj ramiona płasko na podłodze, zamknij oczy i zrelaksuj się w postawie. Niech grawitacja ściąga kolano w dół, dzięki czemu w tej pozycji nie będziesz musiał wkładać żadnego wysiłku.
- Oddychaj i wstrzymaj przez 6-10 oddechów. Powtórz na drugą stronę.
#6 Viparita Karani (pozycja nóg pod ścianą)
Oprzyj nogi o ścianę, a od razu odetchniesz z ulgą. Ta asana to świetny sposób na uwolnienie napięcia, złagodzenie stresu i odprężenie. Jeśli próbujesz się zrelaksować przed pójściem spać, wykonaj tę pozycję, aby przygotować swoje ciało fizyczne (i umysł) na spokojną noc.
Instrukcje
- Usiądź przy ścianie z boku z ugiętymi kolanami i przyciągniętymi do klatki piersiowej. Powoli zacznij obracać ciało tak, aby plecy rozluźniły się na podłodze, a nogi wyprostowały się w górę ściany (wyobraź sobie swoje ciało pod kątem 90 stopni).
- Poświęć trochę czasu na zabawę różnymi rekwizytami i dokonaj niezbędnych zmian, aby upewnić się, że jest Ci wygodnie. Na przykład możesz użyć koca lub wzmocnienia pod biodrami, aby zapewnić dodatkowe wsparcie i stabilizację.
- Kiedy już poczujesz się komfortowo, zrób skan swojego ciała i zaproś każdy mięsień do relaksu. Wyobraź sobie, że Twój mózg opada w kierunku tylnej części czaszki, pozwól Twoim oczom zmiękczyć w kierunku tylnej części oczodołów i rozluźnij szczękę. Niech Twój oddech stanie się powolny i głęboki.
- Odpoczywaj w tej pozycji od jednej do dziesięciu minut. Aby z niej wyjść, ostrożnie ugnij kolana i przyciągnij je do klatki piersiowej, przewróć się na bok i użyj ramion, aby się podnieść.
#7 Savasana (pozycja trupa)
Niby prosta, ale jednak trudna. To podstawowa asana relaksująca umysł i układ nerwowy. Korzyści Savasany są zbyt liczne, by je wszystkie wymieniać, ale obejmują one odłączenie współczulnego układu nerwowego, obniżenie ciśnienia krwi, złagodzenie stresu i napięcia mięśni całego ciała oraz pomoc w uspokojeniu umysłu.
Instrukcje
- Zacznij od leżenia płasko na plecach. Jeśli chcesz, możesz umieścić podkolannik lub gruby koc pod kolanami lub pod głową.
- Rozłóż ręce wzdłuż ciała, odwracając dłonie do góry i rozsuń nogi na szerokość bioder pozwalając stopom się zrelaksować luźno opadając.
- Rozluźnij mięśnie całego ciała i zwróć uwagę na oddech.
- Możesz cieszyć się tą asaną odpoczywając od kilku do nawet trzydziestu minut.
Relaksujące praktyki
Mamy nadzieję, że wybrane przez nas pozycje pomogą wesprzeć poczucie stabilności, uziemienia i spokoju w Twoim życiu wewnętrznym, zwłaszcza w momentach, gdy wokół Ciebie jest chaotycznie! Pamiętaj, że często najprostsze praktyki przynoszą największą ulgę, sprowadzając nas z powrotem do centrum i ponownie łącząc nas z naszymi sercami. Aby otrzymywać więcej porad na temat relaksujących praktyk i rytuałów, zapisz się do naszego newslettera i spodziewaj się comiesięcznego listu pełnego troski o Twój dobrostan. Namaste