Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, każdy z nas doświadcza go w mniejszym lub większym wymiarze. Jednak zbyt duży stres potrafi narobić szkód w umyśle i ciele. Długotrwałe uczucie stresu może prowadzić do depresji, zwiększonego lęku, a nawet objawów fizycznych, takich jak bóle czy napięcia w ciele. Jednym ze sposób na radzenie sobie ze stresem jest spędzanie czasu na łonie natury, a tym między innymi są właśnie kąpiele leśne.
Czym jest kąpiel leśna?
W 1982 roku japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa stworzyło termin shinrin-yoku, co oznacza „kąpiel leśną” lub „wchłanianie leśnej atmosfery”. Jest to prosta praktyka, która polega na spędzaniu czasu na łonie natury i zanurzaniu się w niej wszystkimi zmysłami. Ma również bardzo niski wpływ, co oznacza, że nie musisz chodzić na intensywne biegi lub wędrówki. Celem kąpieli leśnych jest żyć chwilą obecną, jednocześnie zanurzając zmysły w widokach i dźwiękach naturalnego otoczenia.
Korzyści zdrowotne kąpieli leśnych
Jest powód, dla którego największe miasta na świecie mają parki, drzewa i zakątki przyrody wplecione w ruchliwe ulice. Jedno z badań przeprowadzonych przez International Journal of Environmental Health Research wykazało, że spędzanie czasu w parku miejskim może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka.
Stwierdzono, że oprócz parków miejskich bardziej dogłębna praktyka kąpieli leśnych obniża ciśnienie krwi, tętno i poziom szkodliwych hormonów — takich jak kortyzol, który organizm wytwarza w stresie. Zamiast tego zyskujemy bardziej spokojny i zrelaksowany stan.
Ponadto badania wykazały, że zwykłe spędzanie 10 do 20 minut dziennie na świeżym powietrzu może prowadzić do lepszego samopoczucia i szczęścia – oraz zmniejszenia stresu.
Jak praktykować kąpiele leśne?
Chociaż słowo „las” jest w nazwie tej praktyki, to wyruszanie na gęsto zalesiony obszar nie jest wymagane. Możesz wybrać się na wycieczkę do pobliskiego parku, ulubionego lokalnego szlaku, plaży lub dowolnego naturalnego otoczenia. Tylko pamiętaj, aby wyłączyć lub wyciszyć telefon lub inne urządzenia. Kluczem do sukcesu jest praktykowanie uważności. Oznacza to bycie obecnym i w pełni obecnym.
Po dotarciu na miejsce weź kilka głębokich oddechów i skoncentruj się. Skoncentruj się na tym, co odbierają Twoje zmysły — niezależnie od tego, czy jest to zapach czystego oceanicznego powietrza, czy chór ćwierkających ptaków.
Spędź kilka chwil po prostu obserwując swoje otoczenie. Usiądź i obserwuj, jak drzewa kołyszą się na wietrze lub po prostu spaceruj. Jeśli zdecydujesz się na spacer, idź w spokojnym tempie i bez określonego celu. Ważne jest, aby pozwolić umysłowi i zmysłom odkrywać i dogadzać.
Wskazówka bezpieczeństwa: Zawsze zwracaj uwagę na otoczenie, trzymaj się oznakowanych szlaków i noś odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak ochrona przeciwsłoneczna i leki na alergie. Jeśli to możliwe, weź ze sobą kogoś znajomego lub daj znać bliskim, dokąd jedziesz i na jak długo.
Jak często praktykować kąpiele leśne?
Dobrą zasadą jest ćwiczenie kąpieli leśnych przez co najmniej 20 minut każdego dnia. Jeśli nie masz tyle czasu, możesz zacząć od krótszych sesji lub dłuższych raz w tygodniu, np. w weekend. Ponieważ celem kąpieli w lesie jest relaks i oderwanie się od codzienności, to praktyka nie powinna być uciążliwa. Powinna to być aktywność, na którą czekasz i która sprawia Ci przyjemność.
Jeśli potrzebujesz wsparcia podczas swoich pierwszych kąpieli leśnych, możesz skorzystać z nagrania, które przygotowałam w ramach „Relaksującego Podcastu”. Polecam słuchanie go podczas wizyty w lesie, wykorzystując tylko jedną słuchawkę, tak aby poza moim głosem docierały do Ciebie także odgłosy lasu.
Poszukaj chwil zachwytu
Bez względu na to, ile czasu spędzasz na świeżym powietrzu, pamiętaj, aby szukać momentów, które wprawiają Cię w zdumienie lub podziw. Jedno z badań wykazało, że „spacery z podziwem” prowadziły do zwiększenia dobrego samopoczucia.
Możesz również powiązać praktykę kąpieli w lesie z rutyną prowadzenia dziennika. Po każdej sesji korzystaj z dziennika, aby śledzić swoje doświadczenia lub myśli, które pojawiały się podczas zanurzenia się w naturze. Jest to dobry sposób na śledzenie, jak praktyka sprawia, że czujesz się z biegiem czasu – i pomaga stworzyć rutynę wspierającą Twoje zdrowie.
Dołącz do naszej kobiecej społeczności
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczne listy pełne dobra, czyli podpowiedzi jak na co dzień możesz dbać o swój dobrostan. Będąc subskrybentką jako pierwsza dowiesz się o nowych wydarzeniach #PaniMaRelaks oraz zapewnisz sobie pierwszeństwo zapisów na kameralne spotkania i specjalne rabaty.