Uważność – chwila świadomości własnego doświadczenia, bez jego oceniania. Żyć uważnie to być tu i teraz, skupiać się na teraźniejszości, zamiast rozpamiętywać przeszłość lub planować przyszłość. To obserwowanie i zauważanie myśli, uczuć i doznań w swoim ciele w sposób obiektywny, bez oceniania, to uwalniająca zgoda. Uważność jest praktyką pozwalającą zauważać obfitość jakiej doświadczamy, wspiera nas też w unikaniu samokrytyki podczas identyfikowania trudnych emocji oraz w wychodzeniu z cyklu stresu.
Medytacja uważności
12 minut medytacji uważności dziennie, 5 dni w tygodniu – taka regularność praktyki jest konieczna, by zaczęły następować zmiany w aktywności i strukturze rejonów mózgu:
• kory przedczołowej przedniej – odpowiedzialnej za samoświadomość oraz introspekcję,
• wyspy i kory czuciowo-ruchowej – odpowiadającej za świadomość ciała,
• hippokampu – w którym dokonuje się przetwarzanie pamięciowe i konsolidacja wspomnień,
• przedniego i środkowego zakrętu kory obręczy – dokonujących samoregulacji uwagi oraz kontroli emocji.
Dzięki tym zmianom lepiej zarządzamy stresem, lepiej się komunikujemy i tworzymy lepsze relacje, jesteśmy bardziej kreatywni i produktywni, podejmujemy lepsze decyzje. Nasz autonomiczny układ nerwowy normalizuje się, spada ciśnienie krwi, rośnie skuteczność układu immunologicznego. Medytacja przynosi efekty w leczeniu chorób somatycznych, regulacji bólu, hamuje zaburzenia lękowe, depresję, psychozę, zespół stresu pourazowego i zaburzenia osobowości borderline.
Trening uważności: uważny spacer
Trening uważności może mieć też charakter nieformalny – po prostu pójdź na spacer bez telefonu, na łąkę, do parku lub do lasu, skupiając całą uwagę na tym, co Cię otacza i na swoich doznaniach zmysłowych. Zamknij oczy i wsłuchaj się w otoczenie. Spróbuj usłyszeć najcichszy dźwięk, który do Ciebie dociera. Weź kilka głębokich oddechów i spróbuj określić jak smakuje powietrze. A jak pachnie? Dotknij źdźbła trawy, powąchaj je, spójrz na nie z ciekawością, jakbyś widziała je pierwszy raz w życiu, oczami dziecka. Nie rób w głowie listy zakupów, nie układaj służbowego maila, nie rozpamiętuj wczorajszej kłótni, nie martw się jutrem. Całą swoją uwagę przenieś na otoczenie i Twoje doznania z kontaktu z nim. Myśli będą przychodzić, ale zamiast wchodzić w nie i rozpędzać kołowrotek w głowie, zauważaj że są – ze zgodą i wyrozumiałością i obserwuj jak płyną – jak chmury po niebie, by następnie z życzliwą stanowczością powrócić do praktyki bycia tu i teraz z naturą. Odkryj jej magię.
Więcej ćwiczeń uważności znajdziesz na naszym Instagramie. Jeśli chcesz poznać podstawy praktyki uważności, zapraszamy na wydarzenia Pani ma relaks.
Dołącz do naszej kobiecej społeczności
Zapisz się do newslettera i otrzymuj comiesięczne listy pełne dobra, czyli podpowiedzi jak na co dzień możesz dbać o swój dobrostan, jako pierwsza dowiaduj się o nowych wydarzeniach #PaniMaRelaks, zapewnij sobie pierwszeństwo zapisów na kameralne spotkania i specjalne rabaty.